Jméno: Mira
IP: uživatel12267
 Ahoj, tíží mě jedna věc, kterou moc nechápu. Když alternátor s permanentním magnetem (třeba ten u pionýra) dává napětí podle příkonu spotřebičů, tak se jeho napětí (a tomu úměrný proud) dá snadno ovlivňovat použitými spotřebiči (chci z alternátoru větší voltáž, tak dám méně výkonné žárovky apod.). Jak se ovšem takový alternátor chová za předpokladu, že veškeré spotřebiče (uvažujme všechny, včetně zapalování) napájí baterie a alternátor tuto baterii nabíjí (přes usměrňovač a regulátor)? Uvedu teoretický příklad: baterie bude napájet spotřebiče o příkonu 50W, alternátor bude 30W a bude vyrábět proud, který se usměrní a zreguluje... je mi jasné že se baterie nebude stíhat dobíjet, ale to co mě zajímá je jak v totom případě zjistím jaké napětí a proud alternátor vyrábí? Snad jsem to alespoň trochu srozumitelně popsal. Děkuji za jakékoli pokusy o objasnění
odpovědět
Posl.aktualizace: 16. srpna 2011 12:29
Jméno: Mira
IP: uživatel12267
 No jasně!  Už jsem byl do toho tak zadumaný, že jsem to celé spletl a pak mi to samozřejmě nedávalo smysl.  Děkuju mnohokrát za odpověď! Najednou to dává smysl a celé to do sebe krásně zapadá.
Datum: 16. srpna 2011 12:29
Jméno: Chong
IP: uživatel7823
 Špatně se to vysvětluje, ale pochopíš, jakmile do ruky vezmeš voltmetr a ampermetr a budeš měřit na žárovkách
Datum: 16. srpna 2011 12:19
Jméno: Chong
IP: uživatel7823
 Píšeš to blbě... napětí není přímo úměrné příkonu... příkon je práce, tedy jednotka Wattů. Takže pokud řekněme máš konstatní otáčky altíku a při něm je reálný výkon světelného pólu 15W (výkon), tak když k němu připojíš žárovku 6V o příkonu 15W, na její svorce budeš mít 6V. Pokud k němu ale připojíš žárovku 12V o příkonu 15W budeš mít na svorkách žároky 12V.. tak kde je ta úměra napětí podle příkonu o které píšeš?  . Napovím, celé kouzlo tkví v proudu a rovnici P=U x I a v tom že alternátor s permanentními magnety je lineární zdroj. Prostě ikdyž obě žárovky mají stejný příkon, tak vzhledem k tomu že jsou naladěné na jiná napětí, jsou pochopitelně naladěné i na jiný proud aby jejich příkon byl totožný.
Datum: 16. srpna 2011 12:17
Jméno: Mira
IP: uživatel12267
 Děkuju za reakci... Prakticky mi jde jen o to víc proniknout do této problematiky a v budoucnu s tím případně různě experimentovat, jednoduše řečeno mám o to čistě nadšenecký zájem.
Ano, proud se dá snadno spočítat podle napětí a výkonu, ale jde o to napětí. Když je napětí, generované tímto alternátorem, úměrné příkonu spotřebičů (odebíranému proudu), tak jak to funguje pokud jsou spotřebiče napájené z baterie? Jde o jak se takový alternátor chová v takovém zapojení, když na něm spotřebiče nejsou přímo závislé. Napájí je baterie, takže spotřebiče nezatěžují alternátor ale baterii ne? Takže jaká je zátěž na alternátoru? Když mám na něj přímo zapojený spotřebič, tak je to jednoduché - spotřebič má nějaký příkon a tím alternátor zatěžuje, který podle toho generuje nějaké napětí. Nevím jak bych to jinak zkusil popsat, mám problém tu myšlenku převést na papír.
Je docela dosti možné, že je to naprosto zcestné přemýšlení. Jen to nějak musím pochopit a z toho co jsem tu všechno pročetl (především příspěvky od Chonga plus informace z netu o tomto typu alternátorů)) jsem si na to nedokázal odpovědět.
V každém případě díky za ochotu se mnou ztrácet čas!
Datum: 16. srpna 2011 11:54
 No v zásadě jde o to, že ta soustava nebude brát 50w stabilně, jde o to jak silnou si představuješ žárovku ve předu já mám 15w a stačí mi. Pokud chceš brzdové světlo tak tam se myslím dává 10w no a jestli budeš dávat směrovky tak tam může být 4x5w. Nevím přesně proč to chceš dělat, ale každopádně u pionýra je potřeba pro bzučák střídavý proud. Jinak mi přijde zbytečný napájet kladívka a cívku z akumulátoru. Ale ptáš se na to jak zjitíš napětí a proud, no to je přece proměnlivé podle otáček. Ale pokud se spokojíš s udaným napětím 6V a výkonem, tak proud se dá spočítat. Promiň jestli jsem ti nepomohl, ale jde o to co vlastně chceš vědět a k čemu to potřebuješ?
Datum: 16. srpna 2011 11:07
|



|