Jméno: jawa
IP: uživatel11205
Posl.aktualizace: 10. srpna 2011 20:47
 sakra ja v Nitre byvam  . No to je tak ked sa clovek dostane na net az vecer...tych 150e by som dal hned za to.
Datum: 10. srpna 2011 20:47
 Je to možné. Jestli to bylo vyrobeno, budu mít o tom informace v archivu. Bylo toho moc. Celkově výroba speciálů byla v PS mnohem zajímavější než výroba malých motocyklů.
Datum: 10. srpna 2011 19:07
 udajně 3 kusy na šestidenní.mel jsem ji v práci.zjistím bližší info a napíšu
Datum: 10. srpna 2011 19:05
 Osmikvalt? To už je krapánek nevyužitelné. Walter vylepšil svazarmovskou čtyřkvaltovou úpravu o redukci na primáru - tj. 8 kvaltů. Tatrany se tuším dělávaly i 6q, ale víc ne. Leda by to byla další stavba některého samostatného konstruktéra.
Datum: 10. srpna 2011 19:03
Jméno: Lukáš
IP: uživatel6617
 o jakým 8kvaltu?
Datum: 10. srpna 2011 16:45
 a slyšeli jste o 8kvaltu?
Datum: 10. srpna 2011 16:38
 pajka bud v klidu,,kamoz mu volal uz rano,,a ten manik mel uz projistot vypnuty tel,,, lebo verim ze nic jineho nedela nez rikal prodano,prodano,,, fakt to byl kousek,, skoda ze to nevyfotil poradne,,lebo poradne fotky nejsou k mani,,vzdy je to srot
Datum: 10. srpna 2011 16:36
Jméno: lukáš
IP: uživatel6617
 nebilo by špatný to mít doma
Datum: 10. srpna 2011 16:07
Jméno: Lukáš
IP: uživatel6617
 škoda když sem to uviděl taky sem si říkal mám mu zavolat
Datum: 10. srpna 2011 16:07
 www.jawa-50.cz
Datum: 10. srpna 2011 16:02
 Tak pozdě, už to není a před chvílí to smazal. Nedalo se dovolat. Škoda, třeba jindy...
Datum: 10. srpna 2011 16:02
Jméno: Lukáš
IP: uživatel6617
 a jakej je tvůj web
Datum: 10. srpna 2011 16:02
Jméno: Lukáš
IP: uživatel6617
 A ty už jsi mu volal?
Datum: 10. srpna 2011 16:00
 Napřed jsem chtěl mít jen 5 motorek, jak se to přehouplo přes 15, trval jsem na dvaceti. Teď když jich mám 24, uvažuji, kterým směrem bych měl "sbírku" rozšiřovat. Vzhledem ke svému webu a zájmu o výrobu Považských strojíren, se mi líbí toto.
Datum: 10. srpna 2011 15:59
 Jestli to ten borec do pátku neprodá a mně se podaří si "vyzvednout" keš, tak pro to těch 87 kilometrů zajedu.
Datum: 10. srpna 2011 15:58
Jméno: lukáš
IP: uživatel6617
 Pajka fakt nebo si děláš srandu?
Datum: 10. srpna 2011 15:57
 Já.
Datum: 10. srpna 2011 15:45
Jméno: Lukáš
IP: uživatel6617
 Tak co kdo pro to jede do nitry?
Datum: 10. srpna 2011 15:41
 pajka je machr,,, jinak ta motorka ma hodnotu min 70 000tis
Datum: 10. srpna 2011 15:27
 Pajka dobrý článek
Datum: 10. srpna 2011 14:34
Jméno: L.
IP: uživatel3918
 Dříve jezdily Tatrany i na šestidenní, jezdili na nich převážně jezdci, kteří jeli stříbrnou vázu a klubové týmy v nižších kubaturách. A nevedli si vůbec špatně, většina strojů těch šest dní v pohodě vydržela.
Datum: 10. srpna 2011 12:56
 To jsem ale hooodně odbočil.
Jednoduše to, co je v tom inzerátu je tovární závodní stroj, kterých mnoho nebylo. Byly to celkem ostré závodní krosky, které si podávaly kdejakou ČZ. Vzhledem k tomu, že to byla kusová výroba, značně se od sebe mezi sebou liší.
Datum: 10. srpna 2011 12:44
 V Považských strojírnách se vyráběly pionýry a skútry Tatrany. Dále tam byl závodní tým, který kopíroval tehdejší špičkové světové stroje a vyráběl si vlastní závodní motocykly pod názvem Tatran. Koncepčně to bylo to nejmodernější, co u nás bylo. Tj. tříhřídelová převodovka, rotační šoupátko, páteřový rám, atd... Na tratích s tím slavili celkem úspěchy. Když jim pak byla udělena výjimka a bylo jim povoleno vyrábět další motocykl větší kubatury než 50 ccm, rozhodli se upravit onoho závodního Tatrana. Během cca měsíce stroj upravili pro sériovou výrobu. Kvůli zajištění spolehlivosti a životnosti snížili výkon. Bohužel ale nebyl čas na nějaké zátěžové testy a zkoušky. Není pak divu, že devadesátky byly strašně poruchové. Závodní stroje odjeli závod a šly hned rozdělat na ponk. Ačkoli udělali velké změny, bez zkoušek to bylo k ničemu a stačilo pár tisíc kilometrů v rukou "běžných" uživatelů a bylo to k prdu. Bohužel kvůli komplikovaným podmínkám se tyto problémy nepodařilo včas odstranit a nadějné devadesátky se stáhly relativně brzo z výroby.
Koncepce ale velica zaujala inženýry z východoněmeckého Suhlu, kteří hned při zrušení výroby SK-90 (Jawa 90) a zamítnutí výroby VM238 Mistralu (plánovaný nástupce pionýrů), do Považské Bystrice přijeli. Měli zájem koupit licenci na výrobu převodovky a dalších koncepčních řešení. Vedení továrny jim nejen že vyšlo vstříc, ale předalo jim (bezplatně!) celou dokumentaci k těmhle strojům. Východní Němci pak o rok později na veletrhu představili malý motocykl Simson S50, který se nejen zmíněným slovenským motorkám podobal, ale koncepčně z nich přímo vycházel (rám a celkové rozložení SK-90, motor, přední vidlice, tlumiče a vzhled Mistral). Takové vychytávky, jako třeba bezkontaktní zapalování, které tyto stroje již v době svého projektování měly, se na oněch slavných Simsonech objevily až v polovině 80. let...
Hned po představení onoho Simsona bylo jasné, kdo zastane budoucí úlohu výroby malých motocyklů ve východním bloku. To znamenalo smrt Pionýrům. Proto se celá 70. léta až do roku 1982 pionýry defakto nijak nevylepšovaly a snaha byla jen zlevnit výrobu. Že se tak dlouho vyráběly bylo způsobeno jen neschopností Němců vyrábět Simsony v takovém počtu, aby pokryly potřeby NDR a ČSSR.
Jen doplním, že zákaz výroby těchto motocyklů u nás měl na svědomí Motokov (podnik zahraničního obchodu), který kvůli (ve srovnání s pionýrem) vyšší ceně Mistrala předpokládal, že bude neprodejný. SK-90 (obchodní označení Jawa 90) si svůj ortel bohužel vysloužila svou nespolehlivostí a taky tím, že za srovnatelnou cenu se dala zakoupit ČZ 125, která sice nebyla tak moderní a ve srovnání váha/výkon přitažlivá, ale narozdíl od přerostlého "fechtla" aspoň vzbuzovala dojem "motorky".
Důvodů zákazu by se našlo ale mnohem víc. V období normalizace a vlády slovenského prezidenta Husáka se Slovensko cíleně industrializovalo. Naprosto nesmyslně se budovaly obrovské komplexy pro zbrojní výrobu (převážně na východě země). Výstavba těchto komplexů byla pro ekonomiku strašná zátěž a jakákoli továrna na Slovensku, která nevyráběla zbraně, ale vyrábět je mohla, byl problém. Není divu, že se pak na začátku 80. let motovýroba z Považských strojíren přesunula do Kolárova (mopedy Babetta). K tomu ale přišlo až ve chvíli, kdy dokázalo Německo svou produkcí pokrýt trh a mohla se ukončit jinak rozsáhlá výroba pionýrů.
Datum: 10. srpna 2011 12:41
 TO PRAVE NENI 90,,TO JE FAT TATRAN,, UDELESE JICH STRASNE MALO,, A ZA TY PRACHY JE TO SUPER,,JEN SE NA TO NIC NESPALSI
Datum: 10. srpna 2011 7:50
 zmrvená jawa 90.... škoda jí
Datum: 10. srpna 2011 0:05
Jméno: Franky
IP: uživatel11073
 cross 90 - domrdany
Datum: 09. srpna 2011 23:55
|



|